Osiągnięcia koła

Koło AGH Marines jest kołem rozpoznawalnym nie tylko na uczelni, ale również w skali kraju i świata. Nasze koło odniosło sukcesy na wielu polach, biorąc udział w licznych zawodach i konkursach, jak MATE ROV Competition, Underwater Robotics Challenges czy KoKoN.

Najważniejszym i najnowszymi osiągnięciem naszego Koła było wzięcie udziału w zawodach, na których przedstawiony został ROV „Narwhal”. Nasz robot z powodzeniem zmierzył się z robotami z całego świata, zdobywając wysokie miejsca.

MATE ROV Competition 2024 w Kingsport, TN, USA
Zawody MATE ROV Competition są corocznymi, międzynarodowymi zawodami zdalnie sterowanych robotów podwodnych (ROV), stanowiącymi właściwie mistrzostwa świata w tej dziedzinie. W czerwcu 2024 nasza sześcioosobowa reprezentacja wzięła udział w tych zawodach, gdzie zmierzyła się z drużynami z całego świata. Drużyna AGH Marines wraz z ROV „Narwhal” zdobyła 11. miejsce wśród 78 drużyn.

Wzięcie udziału w tych zawodach było dla nas szczególnym osiągnięciem i celem, który próbowaliśmy zrealizować od początku istnienia koła. W 2024 roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób, udało się ten cel osiągnąć.

Underwater Robotics Challenges 2024 w Abu Dhabi, ZEA
W październiku 2024 r. nasz zespół został zaproszony do wzięcia udziału w zawodach Underwater Robotics Challenges, które odbywały się podczas międzynarodowej konferencji IROS 2024. Koło AGH Marines ponownie zaprezentowało robota „Narwhal” i zmierzyło się w wielu konkurencjach z innymi drużynami. Naszej drużynie udało się zdobyć trzecie miejsce w kategorii robotów ROV.

 

Ogólnopolski konkurs KoKoN
W 2024 roku, po raz kolejny, AGH Marines zgłosiło swoje projekty do ogólnopolskiego konkursu KoKoN organizowanego przez Forum Uczelni Technicznych. W kategorii „Projekt inżynierski” zgłoszony został projekt pt. „Narwhal – robot podwodny ROV”, poświęcony budowie robota „Narwhal”. Innym projektem, powiązanym z projektem „Narwhala” był MORS – Marine Observation and Research System” w kategorii „Cyfryzacja”, którego celem było zaprojektowanie systemu sterowania i obrazowania środowisk podwodnych, m. in. z użyciem technik uczenia maszynowego. Projekt ten wyłoniony został jako najlepszy w swojej kategorii.

Wcześniejsze osiągnięcia:

W roku 2018, pierwszym roku swojej działalności, Koło odniosło pierwsze sukcesy. Podczas 59. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Piony Górniczego, referat “Zjawiska kawitacji i hałasu kawitacyjnego w odniesieniu do parametrów pędnika ROV” zajął III miejsce w sekcji Inżynierii Akustycznej”, natomiast “Koncepcja ramy robota typu ROV” uzyskał wyróżnienie.
W konkursie Grantów Rektorskich wniosek “Projekt sterowanego cyfrowo zespołu pędników bezzałogowego robota podwodnego” został oceniony jako drugi najlepszy ze wszystkich 110 wniosków złożonych przez Koła Naukowe AGH.
Członkowie Koła wzięli udział również w XXIII Konferencji Inżynierii Akustycznej i Biomedycznej, na której uzyskali I miejsce w kategorii prac studenckich.
Następnie, na V Konferencji Osiągnięcia Studenckich Kół Naukowych Uczelni Technicznych STUKNUT’19, wygłaszany referat dotyczący projektu hamowni napędów podwodnych uzyskał wyróżnienie za najlepszą prezentację.
Na kolejnej, 60. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, członkowie Koła zdobyli II, III i IV miejsce w sekcji Inżynierii Mechanicznej referatami „Projekt śruby napędowej pędnika do zdalnie sterowanego robota podwodnego”, „Koncepcja modelu matematycznego zdalnie sterowanego robota podwodnego (ROV) oraz system sterowania robotem przy użyciu regulatora liniowo-kwadratowego-Gaussa” oraz „Projekt wielozadaniowej hamowni napędów pojazdów podwodnych”. W sekcji Inżynierii Akustycznej osiągnięto III miejsce referatem „Sprzętowa i programowa realizacja akwizycji i przetwarzania sygnałów i danych z wielozadaniowej hamowni napędów pojazdów podwodnych”.